Turyści, którzy przez ostatni tydzień relaksowali się na wyspie, mieli okazję uczestniczyć
w obchodach Przemienienia Pańskiego, która miało miejsce 6 sierpnia. Klasztor na korfiockiej górze Pantokrator bardzo starannie przygotowuje się do celebracji tego dnia, organizując pielgrzymki wiernych, chętnie uczestniczących w modlitwie. Pielgrzymkowe procesje i modły trwają od
1- 6 sierpnia włącznie.
Święty klasztor pod wezwaniem „ Ipsilos Pantokrator”, co oznacza
Najwyższy Wszechwładca, znajduje się w północzno – wschodniej części wyspy i osiąga 914 metrów n.p.m. Został zbudowany na najwyższej górze Korfu, która w starożytności nazywana była „Istoni”. Obecnie wszyscy nazywają ją Pantokrator ( zgodnie z nazwą klasztoru), albo po prostu Górą.
Klasztor wybudowano w 1347 roku przez mieszkańców 23 pobliskich wiosek, lecz został on kompletnie zniszczony w 1537 roku. Budynek kościoła, który odwiedzamy teraz, powstał w XVII wieku. Zgodnie z lokalną tradycją przekazywaną przez tamtejszych mnichów, budowę klasztoru zasugerowali wieśniacy z wioski o nazwie Sokraki. Znaleźli oni bowiem kamień z wygrawerowanym na nim napisem - Przemienie Pańskie i dołączonym do niego skryptem ze wskazówkami dotyczącymi budowy świątyni w tym właśnie miejscu.
Mial to być tylko męski monastyr. Mnisi wraz z innymi krewnymi uzyskali prawa do budowy świątyni, tak zwanej bratniej świątyni. Tak właśnie powstał klasztor. Jednak z dwudziestu trzech osad, które zadeklarowały konstrukcję świątyni, tylko dziesięć posiadało „bratnie prawa”. W 1953 roku właśnie ta dziesiątka małych miejscowości zaaprobowała przydział klasztoru do prawosławnej Metropolii wysp Korfu i Paksos.
Najbardziej starożytne budynki monastyru to cele mnichów, które otaczają główny budynek od północy i południa. Cały kompleks otoczony jest kamiennym murem a wejście zdobi kamienna wieża - dzwonnica z typowymi cerkiewnymi dzwonami. Jakkolwiek wiele budynków uległo zniszczeniu, jednak w ostatnich czasach religijni Grecy nie ustają w ciągłych próbach odnowy świętego miejsca.
Na cześć Najwyższego Pantokratora w wiosce
Strinilas organizowany jest festyn 5 i 6 sierpnia. Strinilas jest najwyżej usytuowaną wioską na górze Pantokrator, znaną ze swojego lokalnego wina, a także z gry planszowej, którą można podpatrzeć i spróbować podczas wizyty w lokalnych tawernach . Punktem orientacyjnym osady jest dwusetletni wiąz, który rośnie na centralnym placu.
Monastyr Ipsilos Pantokrator jest jednym z ważniejszych zabytków sztuki chrześcijańskiej na Korfu. Jest to również miejsce bardzo silnej wiary, przynoszące odwiedzającym uspokojenie, nadzieję i siłę.
Uczucie bliskości Boga, połączone ze świętością tego magicznego miejsca, a także zapierający dech w piersiach widok ze szczytu góry - sprawią, że odwiedzający zapamiętają tę wizytę na długie lata i może nie ciałem, ale na pewno duchem będą wracać do klasztoru Najwyższego Wszechwładcy.
Komentarze
pamiętasz Blue?
jestem! :P